Rodzina Bogiem silna
Spotkanie opłatkowe seniorów i grup działających w parafii
28 stycznia b. roku odbyło się w domu katechetycznym spotkanie seniorów oraz przedstawicieli grup działających przy naszej parafii. W ostatnią niedzielę stycznia licznie zgromadzona wspólnota (120 osób) mogła podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia noworoczne, bo w naszym kraju momentem granicznym do śpiewania kolęd oraz spotkań opłatkowych jest dzień 2 lutego. Święto Matki Bożej Gromnicznej zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia.
Spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnie kolędą "Bóg się rodzi", odczytaniem fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Pana Jezusa, modlitwą w intencji żyjących oraz zmarłych członków grup działających oraz seniorów, którzy przez kilkadziesiąt lat uczestniczyli w parafialnych spotkaniach opłatkowych. Ze względu na dużą ilość uczestników złożyliśmy sobie życzenia tylko w najbliższym sąsiedztwie. Życzenia noworoczne dla wszystkich obecnych złożył ks. Wojciech Mazurek - opiekun koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (SRK).
W trakcie składania życzeń na salę z wielkim werwą wkroczyła grupa kolędnicza "Beskidy" z Kobylanki, która na terenie ziemi gorlickiej od 40 lat utrzymuje tradycję kolędowania. Kolędnicy niegdyś chodzili od domu do domu z noworocznymi życzeniami. Niezwykła tradycja niestety zanika, stąd starania zespołu, by wszelkimi siłami ją podtrzymać.
Zespół kolędniczy perfekcyjne dobrany: dziad z babą, Żyd z wierzgającą kobyłką i tajemniczą walizką w ręku, bocian, chór gospodyń, anioł z najprawdziwszymi skrzydłami oraz srebrnymi lokami na głowie i oczywiście diabeł. Cała ta wesoła ekipa przywędrowała do bazyliki, oczywiście z kolędą. Były śpiewy, chwilami nawet trochę tańca. Na dodatek ciągle przeszkadzał im Żyd i jego wielce ruchliwa kobyłka ? stworzenie wierzgało, prychało, ujarzmić się nie dawało. W końcu padło i trzeba je było poić, bynajmniej nie wodą, by wstało. Bocian przy nim, był ostoją spokoju i dobrej wróżby dla miasta, które potrzebuje przecież młodego narybku. Ze sceny do widzów poleciały garście cukierków. Były i życzenia "na szczęście, na zdrowie, na ten nowy rok, żeby wam się rodziła kapusta i groch, ziemniaki i proso, żebyście nie chodzili boso".
Występ zespołu kolędniczego fascynował i olśniewał obecnych na sali, bo przecież są oni tym pokoleniem, które bardzo ceni zachowanie tradycji sięgających lat ich młodości.
Potem nastąpiła prezentacja grup znajdujących się na sali, a działających przy bazylice. Niektóre z nich działają już bardzo długo i były nieraz już przedstawiane (SRK, Odnowa w Duchu Świętym). Ale są też nowe i uczestnicy z ciekawością słuchali na ich temat. Nie tak dawno powstała Szkoła Nowej Ewangelizacji czy Wspólnota Wdów i Wdowców, działające na Zawodziu przy parafii św. Jadwigi Królowej. Była oczywiście też zachęta, aby zaangażować się w którąś z grup.
Spotkanie dowiodło, że osobom w podeszłym wieku "chce się" przyjść i coś zrobić dla Kościoła i dla Ojczyzny. W ten sposób odpowiedzieli na hasło roku 2024 - "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". Chcą budować relacje, być otwarci i zainteresowani tym co się dzieje w parafii, są otwarci na powstawanie nowych wspólnot, odpowiedzialni za Kościół święty, świadomi że tak samo jak kapłani są Jego uczestnikami. Dzięki różnorodności grup w parafii możemy się uzupełniać i wzajemnie sobie służyć.
Na twarzach ludzi widać było ogromną radość i zadowolenie z tego spotkania. Panie w pięknych strojach, panowie w krawatach, sala pięknie ubrana, przygotowane kanapki i ciasta.
Dzięki Bogu i osobom ze SRK, że po raz kolejny podjęły trud przygotowania spotkania.
Bóg zapłać.
Marta Przewor.
zdjęcia Rozalia Abram, Sabina Machowska
Galeria zdjęć
Spotkanie SRK w Męcinie Wielkiej
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy parafii Narodzenia NMP w Gorlicach swój tradycyjny opłatek zorganizowało 10 stycznia br. - tym razem na wyjeździe, w parafii Świętych Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej. Uczestniczyło w nim 48 osób, członkowie SRK. Przyjął nas i serdecznie powitał proboszcz tutejszej parafii, ks. mgr Jan Adamczyk. On też przybliżył nam historię parafii i cerkwi - perły architektury drewnianej, pełniącej obecnie funkcję kościoła katolickiego.
Parafia pod wezwaniem Świętych Kosmy i Damiana zaistniała tu najpóźniej w 1377r. Urodziwa, drewniana cerkiew greckokatolicka (obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny) została zbudowana w 1807r., piękna polichromia z lat 1930 i 1938. Wyposażenie stanowi kompletny ikonostas (ściana z ikonami) z XIX w., dziś pełniący jedynie dekoracyjną funkcję ze względu na katolicki charakter świątyni, oraz dwa XIX-wieczne ołtarze boczne w tradycji barokowej. W 1951r. cerkiew przejęta została przez katolików, którzy tu założyli swoją parafię. Obecnie działa pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski i należą do niej wierni z trzech miejscowości: Męcina Wielka, Męcina Mała oraz Wapienne.
Ważnym elementem spotkania opłatkowego była odprawiona dla nas przez ks. proboszcza Msza święta, po której udaliśmy się do Wapiennego na posiłek, w restauracji "Astoria". Poprzedziła go modlitwa prowadzona przez ks. dziekana Stanisława Ruszla z gorlickiej bazyliki i ks. proboszcza Jana Adamczyka. Obydwaj przekazali również wszystkim obecnym życzenia świąteczno - noworoczne. Po odczytanym fragmencie Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa (Łk 2, 1-14) przełamaliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia; wśród nich często powtarzające się, by w Ojczyźnie naszej zapanował pokój i zgoda narodowa, w kontekście powyborczych zmian. Jakże wymownym był również fragment kolędy "Podnieś rękę Boże Dziecię" a także modlitwa - litania do św. Andrzeja Boboli - patrona i orędownika trudnych, polskich spraw, którą otrzymaliśmy od p. Emilii Kierońskiej. Nasze kolędowanie w sposób szczególny ubogacił ks. proboszcz Adamczyk prezentując bogaty repertuar kolędniczy w tym pastorałki z zaskakującą ilością zwrotek.
Zwyczajowo, zakończyliśmy spotkanie odśpiewaniem "Barki".
Pani prezes Marta Przewor podziękowała na koniec księżom za wkład i ubogacenie spotkania opłatkowego oraz wszystkim pozostałym za udział i stworzoną rodzinną Bożonarodzeniową atmosferę.
Stanisław Firlit
Galeria zdjęć