Rodzina Bogiem silna
"Rodzina Bogiem silna,
staje się siłą człowieka i całego narodu.
"
(Jan Paweł II)



Pielgrzymka gorlickiego Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich do Częstochowy i Łagiewnik

W pierwszą sobotę września wspólnota Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (58 osoby) wraz z duchowym opiekunem ks. Markiem Tutro, udała się na dziękczynną pielgrzymkę. Naszym celem była Częstochowa i Łagiewniki. Celem pielgrzymki było podziękowanie Bogu i Matce Najświętszej za fakt ustanowienia Maryi Niepokalanej Patronką Gorlic.
  W kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej przez naszego Duszpasterza. Wśród wymienianych wielu intencji wyraźnie wybrzmiała zapowiedź: Msza święta dziękczynna za Patronkę miasta Gorlice. Dziękowaliśmy Bogu za błogosławieństwo w staraniach o patronat miasta, za dar Maryjnego Patronatu oraz szczególną rolę i znaczenie Matki Bożej w historii Gorlic. Wdzięczni za troskliwą Jej opiekę, pragnęliśmy złożyć w dłonie Maryi rodziny i mieszkańców naszego miasta, mocno ufamy bowiem w wstawiennictwo Matki Najświętszej, zawierzamy rodziny, które pomimo kruchości i niedoskonałości są największym skarbem ludzkości, modlimy się, aby były otwarte na życie i chroniły życia.
Do tego tematu nawiązał główny koncelebrans i głoszący homilię ks. Ryszard Halwa, pallotyn, działacz pro - life, publicysta, redaktor naczelny pisma "Moja Rodzina".
  Dla spotkania z Maryją Częstochowską, dla tej chwili spojrzenia w Jej oczy warto było trudzić się i znosić niedogodności pielgrzymowania, które są dokuczliwe zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych i starszych, obecnych w naszej wspólnocie. Spotkanie z ukochaną Matką pokrzepiło i podniosło nas na duchu.
  W czasie nawiedzenia Jasnej Góry uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Wdzięczni jesteśmy Bogu za pogodę, ciszę, głębokie rozważania prowadzone przez naszego duszpasterza. Wszystko to sprzyjało mocnemu przeżyciu męki i śmierci Pana Jezusa.
  Następnie udaliśmy się do Krakowa, rozpoczynając nasze pielgrzymowanie od Centrum św. Jana Pawła II. Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" - ośrodek poświęcony życiu i twórczości papieża pełni funkcję wotum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły. Nazwa Centrum nawiązuje do pamiętnych słów Ojca Świętego wypowiedzianych w 1978 roku podczas inauguracji pontyfikatu: Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Zgodnie ze statutem centrum powołano dla "upamiętnienia papieża Jana Pawła II". Centrum ma "za zadanie upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa Jana Pawła II, promowanie duchowości, kultury i tradycji związanej z Jego osobą, a także działalność naukową i edukacyjną oraz pomoc potrzebującym".
  O godzinie 15.00 modliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia w kaplicy świętego Jana Pawła II
  Zwiedziliśmy Sanktuarium (dolny i górny kościół) z księdzem przewodnikiem. Zachęcamy do odwiedzania Centrum, jest to nasz obowiązek, zwłaszcza w roku św. Jana Pawła II.
  Warto skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem (bezpłatnie). Grupy zorganizowane oraz indywidualnie oprowadzane są w dni powszednie o godz. 9:00, 11:00, 13:00, 14:00 i 15:30. W niedziele i święta nie ma oprowadzania. Aby zarejestrować grupę pielgrzymkową należy zgłosić się bezpośrednio do zakrystii lub dokonać zgłoszenia telefonicznego w godz. 9.30 - 13.00 oraz 13.30 - 18.00; tel. 12 257 53 15, kom. 513 425 060
  Następnym etapem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przy relikwiach św. Siostry Faustyny prosiliśmy o miłosierdzie dla nas i całego świata. "Łagiewniki są stolicą kultu Miłosierdzia Bożego. Stąd bowiem wyszło orędzie Miłosierdzia Bożego, które sam Chrystus zechciał przekazać naszemu pokoleniu za pośrednictwem świętej Faustyny" - powiedział Jan Paweł II.
Marta Przewor
Historyczne wydarzenie w Gorlicach
W 2012 roku wspólnota Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z parafii Narodzenia NMP wraz z grupami i stowarzyszeniami działającymi przy pozostałych gorlickich parafiach oraz z ich proboszczami wystąpiła do Rady Miasta z inicjatywą obywatelską ustanowienia Patrona miasta Gorlice.
Na Patrona Gorlic (z kilku przedstawianych propozycji) na plan pierwszy wysunęła się Maryja Niepokalana z gorlickiej bazyliki. Przemawiały za tym nie tylko argumenty religijne ale również kulturowo - historyczne. Od samego początku istnienia parafii i pierwszego kościoła farnego pw. Narodzenia NMP (XIV wiek), Maryja była Opiekunem Duchowym miasta. Wznosząc obecną świątynię (1878 - 1892), gorliczanie również poświęcili ją Maryi, umieszczając na frontonie napis - dedykację: Gorlicenses Virgini Deiparae (Gorliczanie Dziewicy Bogurodzicy). Za patronatem Maryjnym dla całego miasta przemawiał również fakt, że bazylika jest "Matką gorlickich kościołów", z której wywodzą się wszystkie pozostałe gorlickie parafie.
Dowodem ciągłości tego kultu jest przetrwanie unikatowej tradycji "Maryjek" już od początku XVIII wieku. Wówczas to mieszkańcy Gorlic i okolic wymierali z powodu choroby zakaźnej. "Maryjki" żarliwą modlitwą do Matki Bożej wyjednały zmiłowanie Boga nad gorliczanami chorymi na dżumę. Do dzisiaj na pamiątkę tego wydarzenia, w bazylice, w dniu Jej święta - (8 grudnia) w uroczystej Mszy świętej odpustowej uczestniczą Maryjki, ubrane w białe szaty z pięknymi sercami na piersiach symbolizującymi Serce Maryi. Dziewczęta te na wzór Maryi świadczą o wartościach tak niepopularnych we współczesnym świecie. Z tej grupy niejednokrotnie wywodziły się powołania zakonne.
W historii miasta Pani Gorlicka była potężnym Orędownikiem u Boga. Historia nie oszczędzała Gorlic. Tak było 100 lat temu w czasie bitwy pod Gorlicami, która zniszczyła miasto i świątynię w 90 %. Po ludzku sądząc wydawało się, że miasto nie podniesie się nigdy ze zgliszcz. Z pomocą Bożą, Maryi i ludzi opatrznościowych, takich jak ks. Bronisław Świeykowski miasto wracało do życia, podnosiło się z ruin. Odbudowa Gorlic, świątyni gorlickiej, (jak na tak ogromne zniszczenia) nastąpiła bardzo szybko. Świątynia była konsekrowana 26 maja 1929 roku. Jednak nie na długo zapanował pokój. Przyszła II wojna światowa. Wielu gorliczan oddało życie w obronie ojczyzny i wartości, wielu walczyło na różnych frontach, tułając się po świecie. I kiedy już zdawało się, że zaświeciła jutrzenka wolności - wprowadzono komunizm. Jednak wiara i Maryja była fundamentem i oparciem, z których czerpano nadzieję i siłę w dążeniu do wolności. Naród jednoczył się w wierze i nie tracił nadziei, nawet wtedy, gdy Maryję - Królową Polski "uwięziono". Przeżyliśmy to również w Gorlicach w czasie peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w symbolach pustych ram i świecy. Wierni tak licznie gromadzili się przed "pustymi ramami", że świątynia ich nie mieściła. Przy konfesjonałach długie kolejki, a ileż prawdziwych nawróceń? Tak było też w czasie nawiedzenia naszego miasta przez Matkę Bożą Fatimską w 1993 roku i w czasie peregrynacji Matki Bożej Częstochowskiej w 2001 roku. Pobożność "Maryjna" gorliczan trwa nadal, czego przykładem jest liczny udział wiernych w środowych nowennach, nabożeństwach Maryjnych oraz pielgrzymkach.

12 listopada 2014 roku stolica apostolska na prośbę JE ks. Biskupa Jana Wątroby nadała Matce Bożej Niepokalanej tytuł Patronki Miasta Gorlice.
Nadeszła wyczekiwana przez Gorliczan chwila.

27 czerwca 2015 na Rynku gorlickim odbyła się uroczystość ogłoszenia Matki Bożej Niepokalanej Patronką Gorlic. Dzień ten na zawsze zapisze się w historii miasta. Przyjeżdżających gości witały na granicach miasta transparenty Niepokalana - Gorliczanom. O. Paweł Gomulak OMI - misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej przygotowywał nas do przeżycia tej uroczystości rekolekcjami "Chwyć mnie za rękę i poprowadź do Jezusa!"
Sesja Rady Miasta z wpisem do kroniki miasta faktu ustanowienia Patronką Gorlic Maryi Niepokalanej rozpoczęła główną uroczystość. Uczestniczyli w niej JE ks. biskup Jan Wątroba i JE ks. biskup Jan Niemiec oraz wielu zacnych gości, zarówno kapłanów jak i świeckich. Ordynariusz diecezji poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Niepokalanej z gorlickiej bazyliki, która następnie zawisła w holu Urzędu Miasta. Wierni oczekujący na uroczystą Mszę świętą mogli wysłuchać programu słowno - muzycznego dotyczącego Patronki miasta w wykonaniu młodzieży z I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach.
Tuż przed Mszą świętą ks. Marek Tutro powitał zebranych na Rynku i przypomniał najważniejsze fakty związane z kultem Maryi Niepokalanej w Gorlicach. Msza święta koncelebrowana sprawowana była na rynku przy ołtarzu pięknie udekorowanym kwiatami i kopią obrazu Maryi Niepokalanej z gorlickiej bazyliki. Nad ołtarzem wymowne hasło Maryja - Gorliczanom. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył JE ks. biskup Jana Wątroby z udziałem około 100 kapłanów. Na początku Mszy świętej kanclerz kurii odczytał akt nadania miastu Gorlice tytułu Patronki Miasta. Homilię wygłosił JE ks. biskup Jan Niemiec - biskup pomocniczy diecezji kamieniecko - podolskiej. Wyjaśnił w niej tajemnicę Niepokalanego poczęcia Maryi oraz pojęcie grzechu pierworodnego, który jest przyczyną zranienia ludzkiej natury. Zranienie to polega na osłabieniu zdolności jasnego poznania prawdy oraz słabości woli, która doznaje rozbicia między pragnieniem dobra, a skłonnością do zła.
W uroczystości wzięły udział ogromne rzesze wiernych.
Muzyczną oprawę zapewniły połączone chóry parafialne z Kobylanki i naszej bazyliki oraz chór Carvatianum z Gorlic.
Na zakończenie Mszy świętej akt zawierzenia Matce Niepokalanej - Patronce Gorlic złożyły dzieci, młodzież, rodziny, władze miasta i ks. dziekan Stanisław Ruszel. Uczestnicy otrzymali obrazki z Matką Bożą Patronką Gorlic, wraz z modlitwą do niej i błogosławieństwem ks. Biskupa.
Ufamy, że ta podniosła, piękna i niezapomniana uroczystość pogłębi miłość Gorliczan do Maryi, a Ona poprowadzi nas do Jezusa Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Marta Przewor