Rodzina Bogiem silna
Władysławowo 2015
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich - Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach od 21 lat pomaga rodzinom potrzebującym wsparcia w organizacji atrakcyjnego wypoczynku wakacyjnego. W tym roku w kolonii letniej nad Bałtykiem uczestniczyło 47 dzieci. Uczniowie z Gorlic, Stróżówki i zaprzyjaźnionego Kałusza na Ukrainie spędzili dziesięć dni sierpnia we Władysławowie. Wielu kolonistów zobaczyło morze po raz pierwszy. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała odpoczynkowi, a wyjątkowo ciepła woda w Bałtyku zachęcała do kąpieli. Poza plażowaniem zorganizowano wiele innych atrakcji. Dzieci uczestniczyły w wycieczkach do Gdańska, Swarzewa i na Hel, a w drodze powrotnej zwiedziły zabytkowy zamek w Malborku. Poznając różne zakątki naszego kraju poprzez zabawę i bogaty program edukacyjno - wychowawczy zdobyły wiele nowych wiadomości i umiejętności i nabrały sił potrzebnych w nowym roku szkolnym.
Tegoroczny wypoczynek połączony był z rekolekcjami. Każdego dnia swoje wsparcie okazywał ksiądz Marek Tutro.
Towarzyszyły nam słowa świętego Jana Pawła II wypowiedziane 12 czerwca 1987r. do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte:
"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Jakiś porządek praw i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie. Obronić - dla siebie i dla innych".
Podczas tego historycznego spotkania na Westerplatte, nawiązując do bohaterstwa obrońców tego skrawka Polski, Jan Paweł II nakreślił młodemu pokoleniu Polaków zadania na najbliższe dziesięciolecia w zakresie troski o kraj, rodzinę, wiarę i kulturę narodową.
Zasady dobrego zachowania, wzajemna współpraca, pomoc i szacunek dla drugiego człowieka, to wartości umacniane podczas kolonijnych zajęć. Codzienna Msza Święta połączona z rozważaniami, wspólna modlitwa poranna i wieczorny Apel Jasnogórski stanowiły ważną część każdego dnia, pomagały wszystkim w refleksji i umacniały w czynieniu dobra . W czasie pobytu nie zabrakło wesołej zabawy. Radosnym wydarzeniem były wspólne śpiewy i tańce integracyjne. Największym powodzeniem cieszyły się kąpiele w morskich falach pod bacznym okiem ratowników. Doskonałą okazją do poznania historii i kultury regionu oraz zgłębienia wiedzy na temat flory i fauny nadmorskiej stał się udział w pikniku historyczno - przyrodniczym "Halleriada". Kolonia miała charakter integracyjny. Wspólnie spędzony czas był okazją do wspólnej rozmowy, wymiany doświadczeń i zawarcia nowych przyjaźni. Zorganizowanie wypoczynku we Władysławowie możliwe było dzięki otrzymaniu dotacji z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gorlicach oraz bezinteresownej pomocy wielu ludzi wielkiego serca. Dobra organizacja wypoczynku to przede wszystkim zasługa pani Marty Przewor - prezes SRK Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach.
Cała kadra kolonii w składzie:
wychowawcy
- Teresa Gizara
- Iwona Wal
- Agnieszka Krupa
- Tatiana Ozirska
lekarz
- Marta Przewor
pielęgniarka
- Elżbieta Mikruta
kierownik kolonii
- Izabela Krupa
opiekun duchowy
- ks. Marek Tutro
sprawowała opiekę nad kolonistami w ramach wolontariatu. Serdeczna atmosfera panująca na kolonii to efekt wielkiego zaangażowania i serca okazywanego dzieciom przez wszystkich opiekunów.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji kolonii. To dzięki ich wrażliwym sercom na twarzach dzieci zagościł uśmiech.
Izabela Krupa
To już dwudziesta kolonia letnia zorganizowana przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich - Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach. W tym roku w letnim wypoczynku uczestniczyło 45 dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia.
Dwa tygodnie sierpnia spędzili uczniowie z Gorlic, Stróżówki i zaprzyjaźnionego Kałusza na Ukrainie na kolonii nad Bałtykiem. Wielu kolonistów zobaczyło morze po raz pierwszy. Przepiękne położenie Władysławowa u nasady półwyspu Helskiego daje duże możliwości aktywnego wypoczynku oraz prowadzenia zajęć edukacyjnych z przyrody, geografii, historii i kultury regionu. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała odpoczynkowi. Poza plażowaniem zorganizowano wiele innych atrakcji. Dzieci uczestniczyły w wycieczkach do Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego,  Wejherowa i na Hel. Zwiedzały także Kaszuby: Swarzewo, Krokową i Piaśnicę. W czasie pobytu nie zabrakło wesołej zabawy. Radosnym wydarzeniem był chrzest kolonijny z udziałem Neptuna i Prozerpiny oraz wspólne śpiewy i tańce integracyjne. Każdego dnia uczestnicy uczyli się zasad dobrego zachowania, współpracy, pomocy, szacunku dla drugiego człowieka. Uczestnictwo w codziennej Mszy Świętej i wspólna modlitwa umacniały wszystkich w czynieniu dobra.
Zorganizowanie wypoczynku we Władysławowie możliwe było dzięki otrzymaniu dotacji z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gorlicach oraz bezinteresownej pomocy wielu ludzi wielkiego serca. Dobra organizacja wypoczynku to przede wszystkim zasługa pani Marty Przewor - prezes SRK Koło przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach. Cała kadra kolonii w składzie: wychowawcy /Teresa Gizara, Anna Abram, Marta Klich, Natalia Pasieka/, pielęgniarka - Elżbieta Mikruta, kierownik kolonii - Izabela Krupa i opiekun duchowy - ks. Marek Tutro sprawowała opiekę nad kolonistami w ramach wolontariatu. Serdeczna atmosfera panująca na kolonii to efekt wielkiego zaangażowania i serca okazywanego dzieciom przez wszystkich opiekunów. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że dzieci już dziś marzą o kolejnych wyjazdach.

 
Jeżeli ktoś z odwiedzających tę stronę chciałby wspomóc tę akcję, informujemy, że wpłaty można dokonać na konto:
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej — Koło przy Parafii Narodzenia NMP, Plac Kościelny 1, 38 — 300 Gorlice , nr konta: BS Gorlice 95879500052001000975340001 .
Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Można wpłacać na cele Stowarzyszenia 1% podatku (Nr KRS 0000032721).