Rodzina Bogiem silna

¦wiêci Pustelnicy Andrzej ¦wierad i Benedykt

 
¦w. Andrzej ¦wierad¦wiêty Benedykt

Andrzej ¦wierad, zw. ¯urawkiem (ok. 1030-1034)
Wyznawca, benedyktyn, pustelnik.
Pochodzi³ z wie¶niaczej rodziny z Opatowa k. Wi¶licy.
By³ kamedulskim mnichem z klasztoru benedyktyñskiego ¶w. Hipolita na górze Zabór k. Nitry na S³owacji. Wed³ug legendy za³o¿y³ pustelniê w Tropiu nad Dunajcem, a nastêpnie wêdrowa³ na po³udnie a¿ do Trenczyna.
Nieopodal klasztoru w lasach na górze Zabór prowadzi³ ¿ycie pokutnicze, pe³ne umartwienia i gorliwej modlitwy.
Zmar³ miêdzy rokiem 1030, a 1034, a jego relikwie przechowywane s± w ko¶ciele ¶w Emmerana w Nitrze.
Na pro¶bê króla wêgierskiego W³adys³awa papie¿ Grzegorz VII aprobowa³ w 1083 r. przedstawiony na synodzie prowincji w Nitrze kult ¶wiêtych lokalnych, w tym Andrzeja wyznawcy i jego ucznia Benedykta, mêczennika. ¦wiêto patronalne wraz ze ¶w Benedyktem, mêczennikiem 13 lipca.

Benedykt (zm. 1037)
mêczennik, benedyktyn, eremita polskiego pochodzenia.
By³ uczniem ¶w. Andrzeja ¦wierada i podobnie jak mistrz przywdzia³ habit w klasztorze ¶w. Hipolita na górze Zabór pod Nitr±.
Jego ¿ycie znane jest jedynie z opisu biskupa Maurusa z Pecs (ok. 1064), z którym Benedykt spotyka³ siê w klasztorze ¶w. Marcina na górze Panoñskiej na Wêgrzech.
Trzy lata, po ¶mierci Andrzeja ¦wierada zbójcy napadli na Benedykta w pustelni, wywlekli nad rzekê Wag, zamordowali, a cia³o wrzucili do wody ko³o Ska³y w pobli¿u Trenczyna na S³owacji.
Zosta³ pochowany obok ¶w Andrzeja w ko¶ciele ¶w Emmerana w Nitrze. Jego kult zosta³ zatwierdzony na synodzie wêgierskim w 1083 r.
W liturgii Benedykt wspominany jest 13 lipca razem z Andrzejem ¦wieradem.

Ilustrowany leksykon polskich ¶wiêtych, b³ogos³awionych i s³ug Bo¿ych w opracowaniu Gabriela Turowskiego