Rodzina Bogiem silna

¦wiêty Wilhelm z Bourges


Biskup, 1135 - 1209. ¦wiêtych pod tym imieniem zna Ko¶ció³ 18, a b³ogos³awionych 20.
To wskazuje, jak bardzo kiedy¶ to imiê by³o znane. Nasz ¦wiêty pochodzi³ ze znakomitej rodziny hrabiów z Nevers. Urodzi³ siê we francuskiej miejscowo¶ci Artel w 1135 roku.
Po ukoñczeniu studiów teologicznych wst±pi³ ¶w. Wilhelm do stanu duchownego i zosta³ kanonikiem katedry Soissons i Pary¿a. I oto kiedy droga do kariery i stanowisk sta³a przed nim otworem, zrzeka siê wszystkiego i wstêpuje do klasztoru w Grantmont. Kiedy jednak spostrzeg³ siê, ¿e panowa³o tam ogólne rozlu¼nienie, opu¶ci³ klasztor i wst±pi³ do cystersów w Pontigny. Musia³ wyró¿niaæ siê w¶ród zakonników niezwyk³± cnot±, skoro wkrótce wybrano go przeorem, a nied³ugo potem opatem tego¿ konwentu.
W 1200 roku zmar³ arcybiskup Bourges. Na jego miejsce obrano ¶w. Wilhelma. Rz±dy jego nie by³y ³atwe. Najpierw narazi³ siê królowi francuskiemu, Filipowi Augustowi, który bezceremonialnie miesza³ siê w sprawy Ko¶cio³a we Francji. W tym czasie we Francji po³udniowej zastraszaj±co szerzy³ siê ruch katarów, czyli albigensów, który wypowiedzia³ bezwzglêdn± wojnê hierarchii ko¶cielnej i zakonom. ¦w. Wilhelm stanowczo zwalcza³ ich b³êdy.
Zamierza³ nawet wzi±æ udzia³ w krucjacie, jak± przeciwko tej niebezpiecznej, rewolucyjnej herezji og³osi³ papie¿ Innocenty III. Sterany jednak trudami ¶w. Wilhelm zmar³ 10 stycznia 1209 roku.
Liczne cuda, jakie zaczê³y siê dziaæ przy grobie metropolity, sk³oni³y papie¿a Honoriusza III, ¿e ju¿ w roku 1218 -, a wiêc zaledwie w 9 lat po ¶mierci - uroczy¶cie wpisa³ go do katalogu ¶wiêtych. Cia³o ¶w. Wilhelma z³o¿ono w z³otej urnie i umieszczono je za o³tarzem g³ównym katedry w Bourges. Relikwie te jednak zosta³y zniszczone w czasie rewolucji francuskiej pod koniec wieku XVIII.
Imiê ¶w. Wilhelma dosyæ czêsto spotyka siê u nas na ¦l±sku i na Pomorzu. W Niemczech jest ono popularne.

¦wiêci na ka¿dy dzieñ w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB