Rodzina Bogiem silna

¦wiêty Symeon S³upnik Starszy


Koniec w. IV - 459
Nasz ¦wiêty przyszed³ na ¶wiat w Sisa (Sis) na pograniczu Cylicji i Syrii, w pobli¿u Antiochii Syryjskiej. Miejscowo¶æ nosi obecnie nazwê tureck± Islahije.
Urodzi³ siê pod koniec wieku IV, a pochodzi³ z rodziny pasterskiej. Mia³ liczne rodzeñstwo, które jednak rych³o zabra³a mu ¶mieræ. Pozosta³ na ojcowi¼nie z bratem, Samsonem. Po ¶mierci rodziców i brata sprzeda³ maj±tek rodzinny i rozda³ ubogim pieni±dze, jakie za niego otrzyma³. Wst±pi³ do eremitów zamieszka³ych w liczbie ok. 100 w Teleda, ale rych³o to miejsce opu¶ci³, têskni±c za ¿yciem pustelniczym. Tam wystawi³ sobie s³up z ma³± platform±, na którym przeby³ ok. 40 lat, podnosz±c jego wysoko¶æ stopniowo od 10 do 60 stóp. St±d jego przydomek “S³upnik“. Ludno¶æ okoliczna przynosi³a mu pokarm, który on ogranicza³ do ostatecznych granic, ch³oszcz±c swoje cia³o nieustannym postem. Od deszczu i nadmiernego s³oñca chroni³ go kaptur. Wiele godzin spêdza³ na kontemplacji. Dziwny sposób pokuty ¶ci±ga³ do niego mnóstwo ciekawych, nawet spo¶ród pogan. Teodoret wspomina, ¿e w ten sposób Symeon nawróci³ wiele tysiêcy przybyszów z pogañskiej Arabii i Persji.
S³up i platforma na nim s³u¿y³y ¶w. Symeonowi za ambonê, z której naucza³ prawd wiary, broni±c jej przeciwko nestorianom, którzy wówczas szerzyli swoje b³êdy, a mieli poparcie u najwy¿szych w³adz duchownych i ¶wieckich. Przychodzono do ¦wiêtego po poradê, proszono o wstawiennictwo przed Panem Bogiem tak w sprawach prywatnych, jak publicznych. Sam cesarz rzymski Marcin mia³ siê tu kiedy¶ zjawiæ. Cesarz Leon I oddawa³ Symeonowi najwy¿sze pochwa³y. ¦w. Symeon mia³ opu¶ciæ ziemiê dnia 28 sierpnia 459 roku. Pogrzeb jego by³ prawdziwym triumfem. Wzi±³ w nim udzia³ patriarcha Antiochii, 6 biskupów, gubernator cesarski, mnóstwo mnichów i niezliczone rzesze wiernych.
Niebawem cia³o jego przewieziono w uroczystej procesji z Antiochii do Konstantynopola. Relikwiê jego czaszki otrzymali w darze kameduli w Arezzo w 1204 roku. Na miejscu, gdzie sta³ s³up, za panowania cesarza Zenona (474-491) wystawiono wspania³± ¶wi±tyniê. Do sanktuarium, które nale¿a³o do najg³o¶niejszych na Wschodzie, wêdrowali p±tnicy z bardzo odleg³ych stron a¿ do wieku XVII. W roku 1936 na miejscu zburzonej przez Arabów ¶wi±tyni wystawiono o³tarz.
Doroczn± pami±tkê ¶w. Symeona S³upnika obchodzono w ró¿nych dniach. Najczê¶ciej jednak 5 stycznia. ¦wiêtych o tym imieniu zna hagiografia 21, b³ogos³awionego - 1.

¦wiêci na ka¿dy dzieñ w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB