Rodzina Bogiem silna

¦wiêty Grzegorz z Nazjanzu


¦wiêty urodzi³ siê w roku 329 lub 330 w Arianzie, w pobli¿u Nazjanzu.
Równie¿ i on podobnie jak ¶w. Bazyli pochodzi³ z rodziny ¶wiêtych. I tak ¶wiêt± by³a jego babka - Nonna, brat - ¶w. Cezary, i siostra - ¶w. Gorgonia. W jednej rodzinie 4 ¶wiêtych.
Ojciec ¶w. Grzegorza, równie¿ Grzegorz, by³ biskupem Nazjanzu. Nie powinno nas to dziwiæ. Celibat bowiem, znany w Ko¶ciele ju¿ w czasach apostolskich, nie by³ jeszcze w zwyczaju powszechnym.
Pierwsze nauki pobiera³ ¶w. Grzegorz w Nazjanzie (337-343), studia ¶rednie w Cezarei Kapadockiej (343-349), z kolei uda³ siê na studia wy¿sze retoryki do Cezarei Palestyñskiej (349-352), gdzie zapozna³ siê z nauk± Orygenesa i sta³ siê odt±d jego wielbicielem. W tym czasie pod±¿y³ do Aleksandrii (351-352), gdzie metropolit± by³ wówczas s³awny ¶w. Atanazy Wielki. W sam± Wielkanoc przyj±³ Chrzest ¶wiêty, kiedy mia³ ok. 22 lata (352). Na dalsze studia uda³ siê do Aten, gdzie odbywa³ studia wraz ze ¶w. Bazylim (352-358).
Po powrocie do ojczyzny zaj±³ siê administracj± rodzinnego maj±tku (359-361). W uroczysto¶æ Bo¿ego Narodzenia z r±k ojca otrzyma³ ¶wiêcenia kap³añskie i odt±d pomaga³ ojcu w duszpasterstwie i w zarz±dzie diecezj± (361-363).
¦w. Grzegorz têskni³ jednak za pustelni±. Udaje siê przeto do Neocezarei w Poncie, gdzie ju¿ przebywa³ ¶w. Bazyli (363-364). Pos³uszny jednak ojcu wróci³ do Nazjanzu i nadal pomaga³ mu w zarz±dzie diecezj± (364-371).
Kiedy ¶w. Bazyli zosta³ metropolit± w Cezarei Kapadockiej {1372), w tym samym roku namówi³ ¶w. Grzegorza, by przyj±³ biskupstwo w Sasakra. ¦wiêty wszak¿e nie czu³ siê dobrze na tym urzêdzie i dlatego usun±³ siê do klasztoru ¦w. Tekli w Seleucji Izauryjskiej, gdzie przeby³ cztery lata (375-379).
Dnia 24 listopada wkroczy³ do Konstantynopola jako zwyciêzca cesarz Teodozy I Wielki (379-395). Ostatni to w³adca, który zdo³a³ zjednoczyæ ponownie ca³e imperium rzymskie - wschodnie i zachodnie. W tym te¿ czasie powo³ano ¶w. Grzegorza na metropolitê Konstantynopola. Cesarz uroczy¶cie wprowadzi³ go do katedry Hagia Sofia. Od maja do lipca 381 roku odby³ siê w Konstantynopolu sobór powszechny. Przewodniczy³ na nim biskup Antiochii, Melecjusz, a po jego nag³ej ¶mierci ¶w. Grzegorz. Na tym to soborze przyznano metropolitom: Konstantynopola, Aleksandrii, Antiochii i Jerozolimy tytu³ patriarchów. Tak wiêc ¶w. Grzegorz by³ pierwszym patriarch± Konstantynopola.
Ruchliwa jednak stolica pañstwa rzymskiego nie odpowiada³a charakterowi ¶w. Grzegorza. Têskni³ za cisz±. Dra¿ni³y go równie¿ intrygi ludzi, którzy mu zazdro¶cili urzêdu. Dlatego zrzek³ siê godno¶ci i uda³ siê na ustronie do Karbala Arianzos, gdzie odda³ siê wy³±cznie kontemplacji i pracy pisarskiej (382). Dokona³ swoich dni w rodzinnym Arianzie w roku 389 lub 390.
Dnia jego zgonu nie znamy. Cesarz Konstantyn II (912-959) sprowadzi³ jego relikwie z Arianzu do Konstantynopola, gdzie je umie¶ci³ w ko¶ciele 12 Aposto³ów. Obecnie czê¶æ tych¿e relikwii znajduje siê w Rzymie, w bazylice ¦w. Piotra (w kaplicy ¦w. Grzegorza), i w klasztorze benedyktynek S. Maria in Campo Marzio oraz w Mantui w ko¶ciele ¦w. Andrzeja.
Na Zachodzie doroczne wspomnienie ¶w. Grzegorza z Nazjanzu obchodzono 9 maja. Obecnie obchodzi siê je dzisiaj wraz ze ¶w. Bazylim. Tak wiêc, jak na ziemi ³±czy³a obu ¦wiêtych przyja¼ñ, tak po ¶mierci ³±czy ich wspólna chwa³a.
Spu¶cizna literacka po ¶w. Grzegorzu z Nazjanzu jest bogata. Na pierwszym miejscu wypada wymieniæ jego kazania. Pozosta³o ich do naszych czasów - 45. Obszerna kiedy¶ musia³a byæ jego korespondencja, skoro zachowa³o siê szczê¶liwie a¿ 245 listów. ¦w. Grzegorz z Nazjanzu zas³yn±³ nadto jako jeden z najwiêkszych poetów Ko¶cio³a Wschodniego. Ocala³o a¿ 507 jego poetyckich utworów. Opiewa w nich tajemnice wiary, swoje osobiste prze¿ycia, uniesienia mistyczne i wydarzenia wspó³czesne. Jak bowiem sam siê wyrazi³, chcia³, aby jego pisma poetyckie wytr±ci³y z r±k m³odzie¿y chrze¶cijañskiej wiersze poetów pogañskich.

¦wiêci na ka¿dy dzieñ w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB