Rodzina Bogiem silna

Święty Maria Pucci


Kapłan, 1819 - 1892.
Znamy aż 43 świętych o tym imieniu i 42 błogosławionych. Dowodzi to, jak po dzień obecny imię to jest popularne w Kościele Katolickim.
Św. Antoni Maria Pucci urodził się 16 kwietnia 1819 roku w Poggiole di Vernio w pobliżu Pistoi (Włochy). Pochodził z rodziny licznej i ubogiej. Jego ojciec był kościelnym w parafii wiejskiej.
W 1837 roku wstąpił we Florencji do zakonu serwitów, który ma za cel szerzyć w sposób szczególny kult Matki Bożej Bolesnej. Po sześciu latach studiów otrzymał święcenia kapłańskie. Przełożeni wysłali go do Viareggio w charakterze wikariusza. Po trzech latach został proboszczem w tym samym mieście. Pozostał nim tamże przez 45 lat, skarbiąc sobie powszechną miłość i szacunek swoich parafian. Wyróżniał się bowiem umiłowaniem biednych i chorych, których często nawiedzał i wspomagał. Był propagatorem duszpasterstwa stanowego. Popierał także związki i bractwa religijne na terenie swojej parafii.
Przez jakiś czas był przełożonym domu zakonnego, a w latach 1884-1890 jako prowincjał zarządzał całą prowincją zakonną.
Pożegnał ziemię dla nieba 12 stycznia. Do chwały błogosławionych wyniósł go papież Pius XII († 958), a kanonizował go papież Jan XXIII w 1962 roku. Relikwie jego spoczywają we Viareggio w kościele parafialnym serwitów.

Święci na każdy dzień w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB