Kolonia zorganizowana przez ko³o Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z Gorlic
Malowniczo po³o¿ony Bustryk ko³o Zêbu go¶ci³ w dniach 30 czerwca do 8 lipca 2025 grupê 39 kolonistów, uczniów szkó³ z terenu miasta i gminy Gorlice, dla których po raz 31 dziêki staraniom cz³onków ko³a Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Narodzenia NMP w Gorlicach zosta³ zorganizowany wakacyjny wypoczynek. Nasza kolonijna rodzina powiêkszy³a siê tym samym i wzbogaci³a o nowe do¶wiadczenia ¿ycia we wspólnocie, umacniaj±c wiê¼ z Bogiem poprzez uczestnictwo w codziennej mszy ¶wiêtej oraz wspólnej modlitwie.Realizacja programu wypoczynku ukierunkowanego na wyrównywanie szans edukacyjnych, rozwijanie umiejêtno¶ci spo³ecznych i zainteresowañ oraz kszta³towanie postaw patriotycznych i obywatelskich da³a wszystkim uczestnikom okazjê do aktywnego i warto¶ciowego spêdzenia czasu, niektórym za¶ umo¿liwi³a zwiedzenie okolic Tatr i Podhala po raz pierwszy. Ju¿ pierwszego dnia w drodze do domu wczasowego Harna¶ w Bustryku grupa kolonijna zwiedzi³a zabytkowy ko¶ció³ek drewniany w Dêbnie oraz nawiedzi³a sanktuarium Matki Bo¿ej Królowej Podhala w Lud¼mierzu. W nastêpnych dniach odby³y siê kolejne wycieczki do Zakopanego, gdzie koloni¶ci uczestniczyli we mszy ¶wiêtej w Sanktuarium Matki Bo¿ej Fatimskiej na Krzeptówkach, zwiedzili wystawê w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN i spacerowali miêdzy innymi przy skoczni narciarskiej Wielka Krokiew, a tak¿e na Bachledówkê, urokliwe wzniesienie na Pogórzu Guba³owskim ze wspania³ym widokiem na panoramê Tatr, gdzie mie¶ci siê sanktuarium b³ogos³awionego kardyna³a Stefana Wyszyñskiego oraz klasztor ojców paulinów, którzy zapoznali nas z histori± tego miejsca.
Piêkna pogoda oraz spokojne otoczenie o¶rodka wczasowego pozwoli³y na zorganizowanie pieszych wycieczek po Bustryku i okolicy. Kolonia wêdrowa³a Szlakiem Papieskim do Zêbu, a kolejne punkty widokowe pozwoli³y na podziwianie panoramy Tatr z widokiem na Zakopane, za¶ w kolejnych dniach przesz³a na Guba³ówkê, gdzie po wêdrówce szlakiem na szczyt, czeka³a kolejna atrakcja - zjazd kolejk± do Zakopanego, a tam spacer po Krupówkach i Równi Krupowej.
Odbywaj±cy siê na wzgórzu Dudkówka w miejscowo¶ci Nowe Bystre festyn plenerowy zatytu³owany "Sianokosy na Dudkówce" by³ dla naszej grupy okazj± na spotkanie z folklorem góralskim. By³o to ¶wiêto inspirowane dawnymi tradycjami, a w jego programie znalaz³y siê wystêp zespo³u regionalnego Mali Bystrzanie z Nowego Bystrego oraz kabaretu góralskiego Old Bachledówka a tak¿e konkurencje konkursowe. Ostatnia przed powrotem wycieczka do Bia³ki Tatrzañskiej by³a najbardziej wyczekiwanym przez uczestników kolonii punktem programu - tutaj mogli oni skorzystaæ nie tylko z k±pieli w basenach Termy Bania, ale równie¿ z licznych wodnych atrakcji tego miejsca.
Poza wycieczkami czas kolonii wype³nia³y zajêcia integracyjne w grupach, które pozwala³y na budowanie wiêzi w grupie, kszta³towanie warto¶ci i charakteru, a tak¿e zajêcia rekreacyjne i sportowe na ¶wie¿ym powietrzu, rozwijaj±ce nie tylko sprawno¶æ fizyczn±, ale te¿ ucz±ce zasad wspó³pracy i zdrowej rywalizacji. Malownicze widoki na Tatry by³y tematem prac plastycznych przygotowanych w czasie zajêæ plenerowych na wzgórzu w Zêbie, gdzie kibice s³ynnego polskiego skoczka narciarskiego Kamila Stocha wypatrywali jego osoby.
Tutaj klimat przyrody sprzyja³ nie tylko twórczo¶ci plastycznej - uczestnicy stworzyli równie¿ wiersze na temat kolonijnych wypraw. Zwieñczeniem zajêæ krajoznawczych, sportowych oraz artystycznych by³y konkursy: wiedzy o Tatrach i Podhalu, kolonijna Olimpiada sportowa oraz konkurs plastyczny o tematyce "Tatrzañska przygoda". W ka¿dym z nich uczestnicy wykazali siê wielkim zaanga¿owaniem, a ich wysi³ek zosta³ nagrodzony podczas spotkania podsumowuj±cego wypoczynek w Bustryku pami±tkowymi dyplomami oraz upominkami (uzyskanymi g³ownie dziêki wsparciu sponsorów). Atrakcje kolonii nie skoñczy³y siê wraz z opuszczeniem terenu Podhala. W trasie powrotnej zorganizowany zosta³ rejs po Jeziorze Czorsztyñskim z Niedzicy do Czorsztyna, gdzie koloni¶ci zobaczyli zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie oraz wycieczka po Starym S±czu - zwiedzanie klasztoru sióstr klarysek oraz muzeum przy o³tarzu papieskim w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. ¶w. Jana Paw³a II.
W trakcie kolonii organizatorzy zapewnili doskona³e wy¿ywienie i opiekê medyczn±, a koloni¶ci mogli zawsze liczyæ na ¿yczliwo¶æ i zainteresowanie okazywane ze strony wychowawców. Aktywny wypoczynek w górach pozwoli³ jego uczestnikom na nawi±zanie nowych znajomo¶ci i zregenerowanie si³ po zakoñczonym niedawno roku szkolnym. Czas ten z pewno¶ci± da³ wiele okazji, by dzieliæ siê z innymi swoimi do¶wiadczeniami i rado¶ci±. By³ te¿ szans± na g³êbsze poznanie samego siebie, w tym swoich s³abo¶ci i trudno¶ci, ale te¿ sposobów na ich pokonywanie.
Zorganizowanie kolonii w Bustryku mo¿liwe by³o dziêki, ¶rodkom finansowym przekazanym przez ko³o Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Narodzenia NMP w Gorlicach, ¶rodkom finansowym ofiarowanym przez parafian przy bazylice, wsparciu finansowemu Urzêdu Miejskiego w Gorlicach oraz bezinteresownej pomocy wielu ludzi wielkiego serca. Ca³a kadra kolonii sprawowa³a opiekê nad kolonistami w ramach wolontariatu.
Ko³o Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Narodzenia NMP w Gorlicach sk³ada serdeczne podziêkowania wszystkim, którzy przyczynili siê do zorganizowania kolonii. To dziêki ich wra¿liwym sercom na twarzach dzieci zago¶ci³ u¶miech.
Ewa Janusz,
zdjêcia Monika Smo³kowicz - Kulka
zdjêcia Monika Smo³kowicz - Kulka
Pielgrzymka Stowarzyszenia Rodzin Katolickich do archidiecezji przemyskiej
Jeszcze nie przebrzmia³y echa pierwszej tegorocznej pielgrzymki, a ju¿ Stowarzyszenie Rodzin Katolickich wyruszy³o w kolejn± podró¿, tym razem do archidiecezji przemyskiej. Celem by³y Tulig³owy, Jaros³aw i Sieniawa. Jak zwykle grupie ponad 50 pielgrzymów przewodzi³a niezmordowana pani dr. Marta Przewor i nasz duchowy opiekun, ks. Wojciech Mazurek.Po niespe³na trzygodzinnej je¼dzie dotarli¶my w go¶cinne progi sanktuarium Niepokalanej Matki Dobrej Nadziei w Tulig³owach. Ksi±dz kustosz sanktuarium, michalita, przedstawi³ historiê kultu maryjnego w tym miejscu, po czym ks. Wojciech odprawi³ dla nas mszê ¶wiêt±. Pó¼niej by³ czas na modlitwê przed ³askami s³yn±cym obrazem i wspólne zdjêcie. (Szczegó³owy opis ko¶cio³a znajduje siê w gazetce "Z Niepokalan±" z pa¼dziernika 2022)
Kolejnym miejscem docelowym by³ Jaros³aw, gdzie czeka³y nas dwie dostojne ¶wi±tynie. Najpierw skierowali¶my nasze kroki do ko¶cio³a ¶w. Miko³aja i ¶w. Stanis³awa. (patrz: "Z Niepokalan±" 5/2012) Miejscowy kap³an opowiedzia³ nam burzliw± historiê opactwa benedyktynek i oprowadzi³ po zabudowaniach klasztornych. Miêdzy innymi zobaczyli¶my: wykonan± z 150 tysiêcy zapa³ek makietê opactwa, wystawê obrazów osób zas³u¿onych dla tego miejsca oraz podkarpackich ¶wi±tyñ i krajobrazów, izbê pamiêci abp. Ignacego Tokarczuka, salê papiesk± zape³nion± pami±tkami po ¶w. Janie Pawle II, k±cik pamiêci s³u¿ebnicy Bo¿ej Anny Jenke i Czarn± Kaplicê - prawdopodobnie jedyne na ¶wiecie pomieszczenie o sklepieniu z czerwonej ceg³y, które uleg³o stopieniu w trakcie po¿aru wywo³anego pod koniec II wojny ¶wiatowej przez niemieckich okupantów. Po krótkim nawiedzeniu samego ko¶cio³a, z poczuciem niedosytu, udali¶my siê do drugiej ¶wi±tyni, sanktuarium Matki Bo¿ej Bolesnej, Pani Jaros³awskiej, bêd±cego od stuleci pod opiek± najpierw zakonu jezuitów, a pó¼niej, do chwili obecnej, dominikanów. Historiê tego miejsca barwnie opowiedzia³ i oprowadzi³ po wnêtrzu sympatyczny zakonnik.
¦wi±tynia posiada wiele skarbów. Oprócz ³askami s³yn±cej Piety z o³tarza g³ównego warto zatrzymaæ siê w znajduj±cej siê na prawo od prezbiterium kaplicy relikwii ¶wiêtych, aby podziwiaæ ogromny o³tarz, bêd±cy w istocie wielkim relikwiarzem mieszcz±cym szcz±tki wielu ¶wiêtych. ¦wi±tynia posiada te¿ 9 innych kaplic. W kaplicy po¶wiêconej ¶w. Wincentemu Ferreriuszowi ujrzeli¶my du¿y portret b³. Micha³a Czartoryskiego, dominikanina, pochodz±cego spod Jaros³awia, wyniesionego do chwa³y o³tarzy przez ¶w. Jana Paw³a II, jednego ze 108 mêczenników II wojny ¶wiatowej. B³ogos³awiony Micha³ Czartoryski poleg³ podczas Powstania Warszawskiego. Obecnie jest patronem miasta Jaros³awia.
Jak siê okaza³o, nie by³o to nasze ostatnie spotkanie z rodem Czartoryskich, bowiem nasz± podró¿ zwieñczyli¶my wizyt± w Sieniawie. Tam naszym celem sta³ siê ko¶ció³ Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Maryi Panny. Tu z histori± ¶wi±tyni zapozna³ nas ksi±dz proboszcz. Sieniawê za³o¿y³ Miko³aj Hieronim Sieniawski, którego wnuczka Maria Zofia po¶lubi³a Augusta Aleksandra Czartoryskiego. Potomkami tej pary byli dwaj b³ogos³awieni, wspomniany ju¿ Micha³ oraz starszy o pokolenie August Czartoryski (pradziadek Micha³a i dziadek Augusta byli braæmi). B³ogos³awiony August Czartoryski, salezjanin, wnuk królowej Hiszpanii ze strony matki, by³ zwi±zany ze swym rodowym dziedzictwem, Sieniaw±. Po ¶mierci w wieku zaledwie 35 lat August zosta³ pochowany w krypcie rodowej Czartoryskich w podziemiach ko¶cio³a, ale pó¼niej jego trumnê przeniesiono do ko¶cio³a salezjanów w Przemy¶lu.
Sam ko¶ció³ posiada ciekawe wnêtrze. Wyposa¿enie i dekoracje ¶cian pochodz± z drugiej po³owy XX wieku. O³tarz g³ówny przedstawia wniebowziêcie Matki Bo¿ej. W transepcie po lewej stronie mamy obraz Serca Pana Jezusa, a po prawej Matki Bo¿ej Nieustaj±cej Pomocy. W ¶wi±tyni s± te¿ obrazy MB Czêstochowskiej, Jezu ufam Tobie, b³ogos³awionego Augusta Czartoryskiego, a na ¶cianach liczne malowid³a przedstawiaj±ce min. ¶wiêtych ko¶cio³a. Jest te¿ tradycyjna ambona i stalle w prezbiterium. Warto zwróciæ uwagê na dwa malowid³a na¶cienne. Jedno przedstawia ukrzy¿owanie, gdzie jedynie Jezus jest sob±, dwaj ³otrzy i ludzie zgromadzeni pod krzy¿em, to autentyczni mieszkañcy Sieniawy. Podobnie drugie dzie³o przedstawia Jezusa w otoczeniu ówczesnych, sieniawskich dzieci.
Na zakoñczenie by³ czas na obiad i krótki relaks w zespole pa³acowo - parkowym Sieniawskich.
EA
zdjêcia Pawe³ Kieroñski
zdjêcia Pawe³ Kieroñski
Msza ¶wiêta przy krzy¿u na Blichu
28 maja 2025 roku przy krzy¿u na Blichu, który stoi na granicy Ropicy Polskiej i ul. Blich by³a sprawowana Msza ¶wiêta.Eucharystia ta jak co roku stanowi³a zakoñczenie nabo¿eñstw majowych. Grupa wiernych mieszkaj±cych w pobli¿u krzy¿a, (ale nie tylko) gromadzi³a siê ¶piewaj±c Litaniê Loretañsk±, odmawiaj±c ró¿aniec we w³asnych intencjach, ale przede wszystkim w intencjach wa¿nych dla Ko¶cio³a i ¶wiata oraz ¶piewaj±c pie¶ni szczególnie maryjne. Stajemy zawsze ze wzruszeniem w tym miejscu, bo przy tym krzy¿u nasi dziadkowie i rodzice od kilkudziesiêciu lat, wznosili modlitwy do Pana Boga, wierz±c mocno we wstawiennictwo i opiekê Matki Naj¶wiêtszej.
Trochê z historii tego miejsca... Krzy¿ ten stoi obecnie przy ruchliwej drodze, wiod±cej z tzw. Kopalni na ulicê Blich. Dawniej to by³a Ropica Dolna. Zosta³ postawiony w 1846 roku (taka data widnieje na pionowej desce krzy¿a). Niestety powodu jego ufundowania nie znamy. Rok 1846 to rok rabacji galicyjskiej. Byæ mo¿e upamiêtnia on powstanie ch³opskie w Galicji. W 1934 roku ks. Bronis³aw ¦wieykowski dokona³ generalnej renowacji krzy¿a. Obecnie równie¿ krzy¿ zosta³ odnowiony.
Krzy¿e przydro¿ne by³y i s± nieod³±cznym elementem krajobrazu kulturowego polskiej wsi. S± znakiem przynale¿no¶ci religijnej, miejscem spotkañ wiernych, przypominaj± o historii i ludzkich wydarzeniach. Przy tym krzy¿u okoliczni mieszkañcu od kilkudziesiêciu lat spotykaj± siê w miesi±cu maju, ¶piewaj±c litaniê loretañsk±. Bogu niech bêd± dziêki, ¿e nadal znajduj± siê osoby które kultywuj± tê tradycjê. Szkoda, ¿e najczê¶ciej w wieku podesz³ym, ale przyprowadzaj± swoje wnuki. Jest wiêc nadzieja, ¿e tradycja nie zaginie.
Równie¿ cz³onkowie wspólnoty Stowarzyszenia Rodzin Katolickich od lat uczestnicz± w tej Eucharystii, bior±c czynny udzia³ w liturgii s³owa poprzez czytanie s³owa Bo¿ego, ¶piewanie psalmu i modlitwê wiernych. Wiosenny pejza¿ pozwala³ jeszcze mocniej prze¿ywaæ piêkno liturgii.
Mszê ¶wiêt± sprawowa³ ks. Wojciech Mazurek. Ofiarowali¶my j± w intencji ¿yj±cych i zmar³ych wszystkich mieszkañców zarówno ulicy Blich jak i Gorlic oraz gromadz±cych siê tam uczestników majówki. Bóg zap³aæ ks. Wojciechowi za Eucharystiê i wyg³oszone S³owo Bo¿e. Rozwa¿ania oparte by³y o czytanie z Dziejów Apostolskich, przypadaj±ce na ten dzieñ. ¦w. Pawe³ wyst±pi³ w Atenach na Areopagu, w doskona³ej pod wzglêdem retorycznym prezentacji Ewangelii, ale misja Jego zakoñczy³a siê fiaskiem. Pawe³, który po ludzku dozna³ pora¿ki i nie zosta³ przyjêty nie cofn±³ siê przed g³oszeniem Ewangelii. Mówi siê, ¿e ka¿dy cz³owiek ma swój Areopag, ale nie powinien nigdy przestaæ walczyæ o Bo¿e prawdy. Oby to s³owo nas umocni³o, by¶my szli przez ¿ycie pe³ni wiary, nadziei i mi³o¶ci.
Takim znakiem by³ byæ mo¿e padaj±cy niespodziewanie deszcz, który nas nie zniechêci³, a Msza ¶wiêta bez przeszkód dobieg³a koñca i dostarczy³a nam wzmocnienia duchowego.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Marta Przewor
Pielgrzymka do P³ok, Trzebini i Sanki
10 maja 2025 nasze ko³o Stowarzyszenia Rodzin Katolickich pielgrzymowa³o do trzech sanktuariów po³o¿onych pomiêdzy Górnym ¦l±skiem, a Krakowem. W zorganizowanym przez pani± Martê Przewor wyje¼dzie uczestniczy³a spora grupa osób pod duchow± opiek± ks. Wojciecha Mazurka.Pierwszym z miejsc by³a niewielka miejscowo¶æ, P³oki, która sta³a siê s³awna w zesz³ym roku, za spraw± wyniesionego na o³tarze b³ogos³awionego mêczennika komunizmu, ksiêdza Micha³a Rapacza. By³ on proboszczem w p³ockiej ¶wi±tyni w trudnych latach 1937 - 1946. Wcze¶niej, w latach 1931 - 1933 pe³ni³ w tym ko¶ciele funkcjê wikarego i by³o to jego pierwsze miejsce pos³ugi po ¶wiêceniach kap³añskich. Ten m³ody, charyzmatyczny kap³an, którego dzia³ania i wypowiedzi by³y nie na rêkê tym, którzy po wojnie objêli w³adzê w Polsce, zosta³ w nocy z 11 na 12 maja 1946 roku uprowadzony z plebanii przez powi±zan± z komunistami grupê mê¿czyzn, w¶ród których byli równie¿ mieszkañcy P³ok i zamordowany w pobliskim lesie. Obecnie ¶wi±tynia w P³okach, w której g³ównym o³tarzu króluje obraz Matki Bo¿ej Opiekunki Rodzin Robotniczych, jest podwójnym sanktuarium: maryjnym i b³. ks. Micha³a Rapacza. W ko¶ciele tym uczestniczyli¶my we mszy ¶wiêtej, sprawowanej przez ks. Wojciecha, a nastêpnie po ma³ych zakupach i posileniu siê kaw± w parafialnym sklepiku - kawiarence czê¶æ pielgrzymów, pomimo niezbyt zachêcaj±cej aury uda³a siê na spacer do krzy¿a w lesie, ustawionego w miejscu mêczeñstwa ks. Micha³a.
W drugiej kolejno¶ci udali¶my siê do pobliskiej Trzebini, gdzie nawiedzili¶my bazylikê Naj¶wiêtszego Serca Pana Jezusa, która równocze¶nie jest sanktuarium Matki Bo¿ej Fatimskiej. Od ksiêdza, który nas przyj±³ dowiedzieli¶my siê wiele na temat historii b³ogos³awionego za³o¿yciela salwatorianów, ojca Franciszka Marii od Krzy¿a Jordana, przybycia zgromadzenia do Trzebini i budowy ko¶cio³a. Poznali¶my piêkne wnêtrze tej okaza³ej budowli, któr± nawiedzili m.in: Karol Wojty³a w r. 1938 jako abiturient i kard. Stefan Wyszyñski. Po zwiedzeniu ko¶cio³a i krótkiej modlitwie przy o³tarzu Matki Bo¿ej Fatimskiej zapoznali¶my siê z piêknym otoczeniem i odprawili¶my drogê krzy¿ow±.
Po obiedzie udali¶my siê w dalsz± drogê do ostatniego punktu na trasie - do sanktuarium Matki Boskiej Pani Saneckiej - Matki Oczekiwanego Macierzyñstwa. Ten niewielki ko¶ció³ek pod wezwaniem ¶w Jakuba Aposto³a, znajduj±cy siê na Szlaku Jakubowym, zbudowany zosta³ przed wiekami w ma³ej miejscowo¶ci o nazwie Sanka, po³o¿onej w powiecie krakowskim, 8 km na po³udnie od Krzeszowic. Ko¶ció³ek posiada piêkny, s³yn±cy ³askami (czêsto polegaj±cymi na uproszeniu d³ugo oczekiwanego potomstwa) obraz Maryi z Dzieci±tkiem. Ponadto kultem otoczony jest tu ¶w Jakub Aposto³, ¶w Jan Pawe³ II i ¶w Rita.
Wzbogaceni prze¿yciami zwi±zanymi z zapoznaniem siê z trzema niezwykle ciekawymi, ma³o znanymi miejscami kultu i zbudowani niezwyk³± ¿yczliwo¶ci± trzech kap³anów, którzy nas serdecznie go¶cili, powrócili¶my do Gorlic w godzinach wieczornych.
EA
Spotkanie plenerowe ko³a SRK
2025-04-23
Jest ju¿ tradycj±, ¿e co roku jedno z zebrañ naszego ko³a odbywa siê poza sta³ym miejscem - sal± w domu katechetycznym. Tym razem zostali¶my zaproszeni do domu przy ul. Dolnej, nad rzek± Sêkówk± w otoczeniu piêknej wiosennej przyrody. Frekwencja by³a prawie stuprocentowa. By³ z nami ksi±dz proboszcz Stanis³aw Ruszel oraz nasz opiekun ksi±dz Wojciech Mazurek.2025-04-23
Na pocz±tku pani prezes Marta Przewor z³o¿y³a w imieniu wszystkich cz³onków ko³a ¿yczenia imieninowe ksiêdzu Wojciechowi. Nie zapomniano oczywi¶cie o pozosta³ych solenizantach. Mieli¶my równie¿ inny powód do ¿yczeñ i ¶wiêtowania. Nasza pani prezes Marta Przewor i jej m±¿ Jacek, równie¿ aktywny cz³onek ko³a, obchodzili niedawno 50 rocznicê ¶lubu. Z tej okazji otrzymali piêkne ¿yczenia, kwiaty i upominek.
Po tym mi³ym wstêpie rozpoczê³a siê czê¶æ robocza zebrania. W¶ród bie¿±cych tematów przypomniane zosta³y szczegó³y dotycz±ce najbli¿szej pielgrzymki do P³ok i Trzebini (10 maja) oraz sprawa organizacji kolonii letniej dla dzieci z rodzin potrzebuj±cych wsparcia. Kolonia odbêdzie siê w Rudawce ko³o Rymanowa. Poniewa¿ ko³o, pomimo starañ, nie otrzyma³o dofinansowania z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, bêdziemy zmuszeni prosiæ parafian i innych chêtnych darczyñców o datki na ten cel. W dniu 1 czerwca po ka¿dej mszy ¶w. bêdzie mo¿na wesprzeæ to dzie³o ofiarami do puszek. Ju¿ teraz serdecznie dziêkujemy ofiarodawcom w imieniu naszym i dzieci, którym umo¿liwimy, dziêki Wam, ciekawe spêdzenie czê¶ci wakacji. Jak co roku bêdzie to nie tylko rozrywka i zabawa, ale bêd± to wakacje z Bogiem - uczestniczenie w codziennej mszy ¶w., mo¿liwo¶æ pog³êbiania wiedzy religijnej i ogólnej poprzez pogadanki, konkursy, wycieczki itp.
W jesieni nasze ko³o planuje zorganizowaæ diecezjalny dzieñ skupienia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W tym samym dniu planowany jest równie¿ Marsz dla ¯ycia z bazyliki Narodzenia Naj¶wiêtszej Maryi Panny na cmentarz parafialny, gdzie znajduje siê pomnik dziecka nienarodzonego. Mamy nadziejê, ¿e w marszu we¼mie udzia³ wielu parafian i go¶ci. Zapraszamy!
Po omówieniu najwa¿niejszych spraw bie¿±cych kontynuowali¶my to mi³e spotkanie ¶piewaj±c pie¶ni i piosenki. Z³oci Jubilaci przygotowali dla wszystkich obfity poczêstunek, za co pragniemy Im serdecznie podziêkowaæ. Na zakoñczenie w ogrodzie za¶piewali¶my tradycyjnie "Barkê". Spotkanie na pewno na d³ugo pozostanie w naszej pamiêci.
Barbara Osika
"¦wiêta Joanna Beretta Molla - obroñczyni ¿ycia"
spotkanie z pani± Krystyn± Zaj±c
Dnia 26 stycznia 2025r. go¶cili¶my w naszej parafii pani± Krystynê Zaj±c - prezes Fundacji SOS Rodzinie im. ¶w. Gianny Beretty Molli. Jednym z celów dzia³alno¶ci tej Fundacji jest szerzenie kultu ¶w. Gianny w Polsce i za granic±.spotkanie z pani± Krystyn± Zaj±c
Podczas mszy ¶w. o godzinie 11.30 w ko¶ciele obecne by³y obraz i relikwie ¦wiêtej. W kazaniu ks. proboszcz krótko nawi±za³ do ¿ycia ¶w. Gianny a po zakoñczeniu liturgii wierni mieli mo¿liwo¶æ pomodliæ siê przez jej wstawiennictwo i uczciæ ¶wiêt± przez uca³owanie relikwii.
Nastêpnie w domu katechetycznym odby³o siê spotkanie, podczas którego pani Krystyna Zaj±c, zaprzyja¼niona z rodzin± Molla, w bardzo interesuj±cy sposób przedstawi³a nam ¿ycie tej nowoczesnej, radosnej a jednocze¶nie heroicznej kobiety, która nie zawaha³a siê oddaæ swojego ¿ycia za ¿ycie ukochanego dziecka, które nosi³a pod sercem.
Pochodzi³a z wielodzietnej rodziny, by³a dziesi±tym spo¶ród trzyna¶ciorga dzieci w rodzinie Berettów. Chcia³a zostaæ lekarzem, bo uwa¿a³a, ¿e w chorym, cierpi±cym cz³owieku spotykamy Chrystusa. Zosta³a chirurgiem, potem zrobi³a specjalizacjê z pediatrii i pracowa³a lecz±c dzieci. W 1955r. wysz³a za m±¿ za in¿yniera Piotra Molla. Zawsze chcia³a mieæ du¿o dzieci, pragnê³a, by wychowali je z mê¿em na dobrych, ¶wiêtych ludzi. I tak w 1956 roku urodzi³ siê Pierluigi, rok pó¼niej Mariolina a po kolejnych dwóch latach Laura. W 1961r., gdy by³a w ci±¿y z kolejnym dzieckiem, okaza³o siê, ¿e w macicy rozwin±³ siê w³ókniak, który zagra¿a³ ¿yciu dziecka. Jako lekarz doskonale zdawa³a sobie sprawê z sytuacji, z jak± przysz³o jej siê zmierzyæ. B³aga³a mê¿a, aby je¶li trzeba bêdzie wybieraæ miêdzy ¿yciem jej i dziecka, prosi³ lekarzy o ratowanie dziecka. 21 kwietnia 1962 roku przysz³a na ¶wiat córeczka Gianna Emanuela (obecnie lekarz geriatra), a 28 kwietnia zmar³a heroiczna matka. ¦wiêty Jan Pawe³ II beatyfikowa³ Giannê w Roku Rodziny 1994, a dziesiêæ lat pó¼niej dokona³ kanonizacji. By³o to ostatnie wyniesienie na o³tarze przez tego Papie¿a, mo¿na powiedzieæ zostawi³ J± ¶wiatu w testamencie. W czasie beatyfikacji powiedzia³: "Dajê wam ¶wiêt± nowoczesn±, uczcie siê od niej, jak dzisiaj byæ ¶wiêtymi".
Syn ¶wiêtej - Pierluigi - w 2006 roku podczas przekazania relikwii do kaplicy sejmowej w Warszawie (jeste¶my jedynym w ¶wiecie krajem, gdzie jej relikwie znajduj± siê w kaplicy Sejmu) powiedzia³: "Moja Mama nie dlatego zosta³a og³oszona ¶wiêt±, ¿e odda³a ¿ycie za moj± najm³odsz± siostrê, ale dlatego, ¿e moja Mama ukocha³a ¿ycie. W swoim ¿yciu moja Mama z niczego nie zrezygnowa³a. By³a wspania³ym lekarzem pediatr±, by³a malark±, do dzisiaj w naszym domu s± przechowywane wszystkie obrazy, które Mama namalowa³a. Moja mama by³a alpinistk±. To ona zd±¿y³a jeszcze nauczyæ mnie dobrze je¼dziæ na nartach, bo bardzo kocha³a ten sport. Moja Mama ubiera³a siê wed³ug najnowszej mody paryskiej. Tata przechowuje wszystkie ¿urnale mody, z których Mama wybiera³a stroje, a tato kupowa³. Moja Mama nie opu¶ci³a ¿adnego dansingu - tak tata wspomina". Ale ta nowoczesna kobieta zawsze pamiêta³a, ¿e tylko z Jezusem jej ¿ycie mo¿e byæ ¶wiête.
A oto ¶wiadectwo córki Gianny Emanueli wypowiedziane w 1997 roku na stadionie Maracana w Rio de Janeiro podczas spotkania z papie¿em ¶w. Janem Paw³em II: "Kochana Mamo! Dziêkujê Ci, ¿e dwukrotnie podarowa³a¶ mi ¿ycie. Pierwszy raz, kiedy siê poczê³am, pozwoli³a¶ mi ¿yæ i drugi raz, kiedy nie pozwoli³a¶, by mnie zabito. I tak, kochana Mamo, moje ¿ycie jest kontynuacj± Twojego ¿ycia. Dziêkujê Ci, kochana Mamo!"
Oczywi¶cie, to tylko kilka my¶li z bogatego w tre¶æ, piêknego wyk³adu, za który jeste¶my pani prezes Fundacji ogromnie wdziêczni.
Po wyk³adzie mieli¶my mo¿liwo¶æ obejrzenia filmu z wieloma ¶wiadectwami osób ¶wieckich jak i duchownych w tym siostry ¶wiêtej Gianny i jej córki . Uczestnicy spotkania mogli te¿ kupiæ ró¿añce i medaliki z relikwiami ¶wiêtej oraz pozycje ksi±¿kowe na jej temat.
Spotkanie odby³o siê z inicjatywy cz³onkiñ ró¿y ró¿añcowej ¶w. Joanny Beretty Molli. Bardzo dziêkujemy ksiêdzu proboszczowi Stanis³awowi Ruszelowi za przychylno¶æ i pomoc przy realizacji naszego zamierzenia. Paniom z ró¿y oraz wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu spotkania oraz w trakcie jego przebiegu sk³adamy serdeczne Bóg zap³aæ!
B. Osika
zdjêcia Barbara Gorczyca
zdjêcia Barbara Gorczyca
Op³atek gorlickiego ko³a SRK
16 stycznia 2025 roku o godzinie 16.00 w domu katechetycznym spotkali siê cz³onkowie wspólnoty SRK, dzia³aj±cej przy gorlickiej bazylice. By³o to comiesiêczne spotkanie, po³±czone z tradycyjnym op³atkiem.Prezes SRK, pani Marta Przewor powita³a zaproszonych go¶ci - ksiêdza proboszcza Stanis³awa Ruszela i ksiêdza Marka Muszyñskiego - misjonarza Republiki ¦rodkowej Afryki (RCA).
Nastêpnie po odczytaniu Ewangelii ¶w. £ukasza o narodzeniu Jezusa, wspóln± modlitwê i b³ogos³awieñstwo op³atków poprowadzi³ ksi±dz Stanis³aw Ruszel. Modlili¶my siê o b³ogos³awieñstwo Bo¿e dla cz³onków wspólnoty SRK oraz szczê¶cie wieczne w niebie dla zmar³ych. Wspomnieli¶my z imienia i nazwiska tych, którzy odeszli do Domu Ojca, (31 osób). Ksi±dz proboszcz podkre¶li³ znaczenie s³u¿by rodzinom oraz wyrazi³ wdziêczno¶æ dla tych, którzy przyczynili siê na przestrzeni lat do rozwoju tak wielu dzie³ w naszej parafii.
Nastêpnie zabra³ g³os nasz go¶æ misjonarz podkre¶laj±c, ¿e RCA potrzebuje kap³anów gotowych nie¶æ Chrystusa i rado¶æ wiary. Dzielili¶my siê te¿ op³atkiem. Wszyscy wszystkim i sobie nawzajem ¿ycz±c b³ogos³awieñstwa Bo¿ej Dzieciny na ka¿dy dzieñ Nowego 2025 roku i opieki Pani Gorlickiej w ¿yciu osobistym ka¿dego z nas. Oby Niepokalana obdarza³a cierpliwo¶ci± i wyrozumia³o¶ci±, ¿eby¶my nie zw±tpili, ¿e wspólna praca i modlitwa ma sens.
Nastêpnie za¶piewali¶my kolêdê "Bóg siê rodzi". Szczególnie wybrzmia³a zwrotka "podnie¶ rêkê Bo¿e Dzieciê", za¶piewana z wielkim zatroskaniem o nasz± Ojczyznê. Z niepokojem dyskutowali¶my na temat obecnych propozycji w Polsce, poszerzaj±cych dostêp do aborcji. Obecni na spotkaniu podpisali siê na li¶cie "Prezydencie, ratuj ¿ycie poczêtych dzieci", które zostan± przes³ane do Fundacji ¯ycie i Rodzina.
Wys³uchali¶my te¿ relacji ksiêdza Muszyñskiego na temat postêpu dzia³añ misyjnych w RCA. Obecnie uda³o siê instalowaæ 16 parafii. Poprzednio by³o 12. Oprócz ewangelizacji w ka¿dej parafii rozwija siê praca edukacyjna, zdrowotna, charytatywna. Celem formacji nauczycieli powsta³ Instytut Nauczycieli im. ¦w. Augustyna z fundacji zarówno ko¶cielnej jak i pañstwowej oraz szko³a muzyczna.
Oprócz ubogacenia duchowego nie zabrak³o wzmocnienia cia³a. Dziêkujemy za pyszny ¿urek i ró¿norodne ciasta. Ten piêkny wieczór pozostanie na d³ugo w naszej pamiêci.
Marta Przewor
zdjêcia Witold Bednarczuk
zdjêcia Witold Bednarczuk
Spotkanie op³atkowe kolonistów
12 stycznia aula domu katechetycznego przy bazylice mniejszej w Gorlicach zgromadzi³a na spotkaniu op³atkowym wielopokoleniow± rodzinê kolonijn± - uczestników letniego wypoczynku w Wapiennem wraz z organizatorami oraz dobroczyñcami. W to piêkne zimowe przedpo³udnie wype³ni³a siê radosnym gwarem rozmów, serdeczno¶ci± oraz ¶piewem kolêd.Po powitaniu wszystkich zgromadzonych przez prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich - ko³a przy parafii Narodzenia NMP w Gorlicach, pani± Martê Przewor odby³a siê wspólna modlitwa pod przewodnictwem opiekuna SRK, ksiêdza Wojciecha Mazurka. W¶ród go¶ci znale¼li siê kierownik Wydzia³u O¶wiaty, Kultury i Promocji miasta Gorlice, pan Wojciech Zap³ata, oraz inni ofiarodawcy, szczególnie z SRK. Odczytane s³owa Ewangelii, obrzêd ³amania siê op³atkiem i sk³adanie ¿yczeñ podtrzyma³y w naszych sercach atmosferê koñcz±cego siê tego dnia liturgicznego okresu Bo¿ego Narodzenia. Wspólnie spêdzony czas umili³ wystêp scholi "Z nut± w g³osie" przygotowany przez pani± Sabinê i pana Krzysztofa oraz wizyta ¦wiêtego Miko³aja, który obdarowa³ wszystkie dzieci s³odkimi podarkami. W programie tradycyjnie pojawi³y siê konkursy ¶piewu kolêd oraz wiedzy zdobytej na jesiennej wycieczce po Beskidzie Niskim. Najwa¿niejsz± czê¶ci± spotkania by³y jednak nie prezenty i ¿yczenia, a podziêkowania z³o¿one przez uczestników kolonii za okazane serce i pomoc dzieciom potrzebuj±cym wsparcia wszystkim tym, którzy przyczynili siê do zorganizowania letniego wypoczynku. Ten bezinteresowny wysi³ek wielkiego grona osób - cz³onków i sympatyków SRK oraz kadry kolonii, wsparty przez pomoc finansow± sponsorów oraz urzêdu miasta zosta³ doceniony i dostrze¿ony przez wszystkich uczestników spotkania. Da³o siê to us³yszeæ z ust zabieraj±cych g³os go¶ci, którzy przy³±czyli siê do podziêkowañ, ale te¿ kierowali wyrazy swojego wsparcia dla kolejnych dzia³añ SRK.
S³owa wy¶piewanej na koniec "Barki" przypomnia³y nam wa¿n± prawdê: "moim skarbem s± rêce gotowe do pracy z Tob±". Niesieni tym przes³aniem, przy³±czamy siê do z³o¿onych w czasie spotkania ¿yczeñ: niech mi³o¶æ p³yn±ca z betlejemskiego ¿³óbka wype³ni Wasze serca pokojem i rado¶ci±, a Bo¿a Moc towarzyszy przez wszystkie dni Nowego Roku.
Ewa Janusz
zdjêcia Sabina Machowska
zdjêcia Sabina Machowska
Op³atek diecezjalny SRK
11 stycznia b. roku przedstawiciele ko³a SRK w Gorlicach uczestniczyli w spotkaniu op³atkowym diecezjalnym, które odby³o siê (tradycyjnie, jak co roku), w domu diecezjalnym Tabor w Rzeszowie. Spotkanie zgromadzi³o oko³o 100 osób - przedstawicieli wszystkich kó³ diecezjalnych.Na pocz±tku uroczysto¶ci zaproszonych go¶ci i wszystkich przyby³ych serdecznie powita³ gospodarz spotkania pose³ RP Kazimierz Go³ojuch. W¶ród zaproszonych go¶ci byli Jego Ekscelencja ks. biskup ordynariusz Jan W±troba, ks. Marian Ra¼nikiewicz - duszpasterz diecezjalny SRK, ks. Dominik Kie³b - sekretarz ks. biskupa, senator RP Józef Jod³owski.
Po odczytaniu fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa oraz pob³ogos³awieniu op³atków, nast±pi³ najbardziej wzruszaj±cy i pe³en serdeczno¶ci, moment sk³adania sobie ¿yczeñ ¶wi±teczno-noworocznych oraz dzielenia siê op³atkiem - symbolem zgody i pojednania. Spotkaniu towarzyszy³a niezwykle radosna, ¿yczliwa, a przede wszystkim rodzinna atmosfera. Przedstawiciele SRK wyrazili ks. biskupowi - gospodarzowi naszej diecezji wdziêczno¶æ za piêkn±, ale trudn± i odpowiedzialn± pos³ugê biskupi±.
Kolêdy, pastora³ki i bo¿onarodzeniowe piosenki w wykonaniu zespo³u muzycznego "M³odzi Duchem" nape³ni³y wszystkich ¶wi±teczn± rado¶ci± i sprawi³y, ¿e poczuli¶my wszyscy rado¶æ tajemnicy Bo¿ego Narodzenia.
Marta Przewor
zdjêcia Leszek Drza³
zdjêcia Leszek Drza³