Rodzina Bogiem silna

¦wiêty Bazyli Wielki


¦w. Bazyli urodzi³ siê w rodzinie zamo¿nej i g³êboko religijnej w Cezarei Kapadockiej (obecnie Kayseri w ¶rodkowej Turcji) w 329 r. Wszyscy cz³onkowie jego rodziny dost±pili chwa³y o³tarzy: ¶w. Makryna - jego babka, ¶w. Bazyli i Emelia (Emilia) - rodzice, jego bracia - ¶w. Grzegorz z Nyssy i ¶w. Piotr z Sebasty, oraz siostra - ¶w. Makryna M³odsza. Jest to wyj±tkowy fakt w dziejach Ko¶cio³a.
Ojciec Bazylego by³ retorem. Jako taki mia³ prawo prowadziæ w³asn± szko³ê. M³ody Bazyli uczêszcza³ do tej szko³y, a nastêpnie uda³ siê na dalsze studia do Konstantynopola, wreszcie do Aten. Tu spotka³ siê ze ¶w. Grzegorzem z Nazjanzu, z którym odt±d pozostawa³ w dozgonnej przyja¼ni. W ³awie szkolnej zasiada³ z nimi tak¿e Julian, pó¼niejszy cesarz rzymski (panowa³ w latach 361-363, przez potomnych nazwany Apostat± ze wzglêdu na powrót do kultów pogañskich). W 356 r. Bazyli obj±³ katedrê retoryki w Cezarei po swoim zmar³ym ojcu. Tu przyj±³ chrzest w roku 358, maj±c 29 lat. Taki bowiem by³ wówczas zwyczaj, ¿e chrzest przyjmowano w wieku doros³ym, w pe³ni rozeznania obowi±zków chrze¶cijañskich.
Prze¿ycia po ¶mierci brata powa¿nie wp³ynê³y na jego ¿ycie. W latach 357-359 odby³ wielk± podró¿ po o¶rodkach ¿ycia pustelniczego i mniszego na Wschodzie: Egipcie, Palestynie, Syrii i Mezopotamii. Po powrocie postanowi³ po¶wiêciæ siê ¿yciu zakonnemu: rozda³ swoj± majêtno¶æ ubogim i za³o¿y³ pustelniê w Neocezarei (obecnie Niksar w Turcji) nad brzegami rzeki Iris. Niebawem przy³±czy³ siê do niego ¶w. Grzegorz z Nazjanzu. Razem sporz±dzili wówczas zestaw najcenniejszych fragmentów pism Orygenesa (Filokalia). Tam równie¿ Bazyli zacz±³ pisaæ swoje Moralia i zarys Asceticon, czyli przysz³ej regu³y bazyliañskiej, która mia³a ogromne znaczenie dla rozwoju wspólnotowej formy ¿ycia zakonnego na Wschodzie.
Bazyli jest jednym z g³ównych kodyfikatorów ¿ycia zakonnego zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie chrze¶cijañstwa (mia³ ogromny wp³yw na ¶w. Benedykta z Nursji). Idea³em ¿ycia monastycznego Bazylego by³a braterska wspólnota, która po¶wiêca siê ascezie, medytacji oraz s³u¿y Ko¶cio³owi zarówno poprzez naukê wiary (poznawanie tajemnic Objawienia i obronê przeciw herezjom), jak i w dzia³alno¶ci duszpasterskiej i charytatywnej.
W 360 roku Bazyli wzi±³ udzia³ w synodzie, który odby³ siê w Konstantynopolu, a w dwa lata potem by³ ¶wiadkiem ¶mierci metropolity Cezarei Kapadockiej, Dioniusa. Jego nastêpca, Euzebiusz, udzieli³ mu w 364 r. ¶wiêceñ kap³añskich. Po ¶mierci tego¿ metropolity Bazyli zosta³ wybrany jego nastêpc± (370). Jako arcybiskup Cezarei wykaza³ talent mê¿a stanu, wyró¿nia³ siê tak¿e jako doskona³y administrator i duszpasterz, dba³y o dobro swojej owczarni. Broni³ jej te¿ niezmordowanie s³owem ¿ywym i pismem przed ska¿eniem herezji ariañskiej. Rozwin±³ w swojej diecezji szerok± dzia³alno¶æ dobroczynn±, buduj±c na przedmie¶ciach Cezarei kompleks budynków na potrzeby biednych i podró¿uj±cych (tzw. Bazyliada). By³ cz³owiekiem szerokiej wiedzy, znakomitym mówc±, pracowitym i mi³osiernym pasterzem.
Zmar³ 1 stycznia 379 r. Jego relikwie przeniesiono wkrótce do Konstantynopola wraz z relikwiami ¶w. Grzegorza z Nazjanzu i ¶w. Jana Chryzostoma. Obecnie znajduj± siê one w Bruges (Belgia), przewiezione tam przez Roberta II Jerozolimskiego (1065-1111), hrabiego Flandrii, uczestnika wypraw krzy¿owych. Czê¶æ relikwii znajduje siê we W³oszech: g³owa w Amalfi ko³o Neapolu, a ramiê w ko¶ciele S. Giorgio dei Greci w Wenecji.
¦w. Bazyli razem z pozosta³ymi ojcami kapadockimi (Grzegorzem z Nazjanzu i Grzegorzem z Nyssy) gorliwie zwalcza³ herezjê ariañsk± i ustali³ tre¶æ dogmatu o Trójcy ¦wiêtej ("jedna natura, trzy hipostazy" - jeden Bóg w trzech Osobach). Pozostawi³ bogat± spu¶ciznê literack±: szereg pism dogmatyczno-ascetycznych, homilii i 350 listów. Poprzez swój Asceticon sta³ siê ojcem i prawodawc± monastycyzmu wschodniego. Jest twórc± liturgii wschodniej (tzw. bizantyñskiej). W Ko¶ciele Wschodnim doznaje czci jako jeden z czterech wielkich Ojców Ko¶cio³a. Na 1600-lecie ¶mierci ¶w. Bazylego papie¿ Jan Pawe³ II og³osi³ List Apostolski Patres Ecclesiae dnia 2 stycznia 1980 roku. Jest patronem bazylianów i sióstr ¶w. Krzy¿a. Poczta watykañska wyda³a te¿ specjaln± seriê znaczków z wizerunkiem ¦wiêtego.
W ikonografii ¶w. Bazyli przedstawiany jest jako biskup w pontyfikalnych szatach rytu ³aciñskiego, a tak¿e ortodoksyjnego, jako mnich w benedyktyñskiej kukulli, eremita. Ma krótkie, czarne, przyprószone siwizn± w³osy, d³ug±, szpiczast± brodê, wysokie czo³o i garbaty nos. W lewej rêce trzyma Ewangeliê, praw± b³ogos³awi lub przytrzymuje ¦wiêt± Ksiêgê. Jego atrybutami s±: czaszka, go³±b nad g³ow±, ksiêga, model ko¶cio³a, paliusz, rylec.

http://www.brewiarz.katolik.pl/