Rodzina Bogiem silna

B³ogos³awiony Arnold Janssen

Kap³an, 1837 - 1909.
Chwa³y o³tarzy pod tym imieniem doznaje 3 ¶wiêtych i 7 b³ogos³awionych.
Nasz B³ogos³awiony urodzi³ siê 5 listopada 1837 roku w Niemczech, w Westfalii, w miasteczku Goch. By³ drugim z jedena¶ciorga dzieci ma³¿onków: Gerarda Janssena i Anny z d. Wellesen. Dochody z ma³ego gospodarstwa nie wystarcza³y na utrzymanie tak licznej rodziny, dlatego ojciec podejmowa³ dodatkowe zajêcia. Zapracowanie rodziców nie by³o im jednak przeszkod± w utrzymaniu ¿ycia religijnego w domu. Ojciec w wolnych chwilach opowiada³ dzieciom wydarzenia z Pisma ¶wiêtego i z ¿ywotów ¶wiêtych. Matka zaprawia³a je do praktyk religijnych. W¶ród rozlicznych zajêæ umia³a wygospodarzyæ czas na codzienn± Mszê ¶wiêt±. Taka atmosfera domu musia³a wp³ywaæ dodatnio na dzieci. Tote¿ trzech synów po¶wiêci³o siê s³u¿bie Bo¿ej.
Dzieciñstwo Arnolda nie by³o ³atwe. Raniutko wygania³ na pastwisko krowy, a potem szed³ do szko³y. W¶ród ministrantów wyró¿nia³ siê gorliwo¶ci±. Dlatego zwróci³ na siebie uwagê miejscowego ksiêdza wikariusza, który wp³yn±³ na rodziców, ¿e go oddali do szko³y w Goch. Po jej ukoñczeniu zosta³ przyjêty do biskupiego kolegium w Gerdonk. Po maturze rozpocz±³ studia matematyczno-przyrodnicze na uniwersytecie w Bonn. Musia³ mieæ nieprzeciêtne zdolno¶ci, skoro na matematycznych konkursach krajowych dwa razy zdoby³ pierwsz± nagrodê. Studia ukoñczy³ w 1859 roku z dyplomem nauczyciela szkó³ ¶rednich. Z Berlina otrzyma³ propozycjê natychmiast na nauczyciela z dobr± pensj±. Arnold wszak¿e zdecydowa³ siê i¶æ zupe³nie inn± drog±.
Wst±pi³ do wy¿szego seminarium duchownego w Monasterze. ¦wiêcenia kap³añskie otrzyma³ 15 sierpnia 1861 roku. Mia³ wówczas 24 lata. Przez 12 lat pe³ni³ obowi±zki wikariusza w miasteczku Bochold i profesora matematyki, fizyki i geologii w miejscowym gimnazjum.
W tym czasie prze¿y³ wojnê Prus z Austri± (1866) i Francj± (1870), zabór Rzymu i og³oszenie tego¿ miasta papieskiego stolic± Italii (W³och) w 1870 roku, i w tym samym roku Sobór Watykañski I, przerwany najazdem na Rzym wojsk Garibaldiego.
Pomimo tak rozlicznych zajêæ i absorbuj±cych wydarzeñ polityczno-religijnych znalaz³ jeszcze Arnold czas na propagowanie powsta³ego w³a¶nie we Francji Apostolstwa Modlitwy. W 1869 roku zosta³ nawet przez biskupa mianowany diecezjalnym dyrektorem tej instytucji. Wakacje przeznacza³ na wêdrówki po parafiach. W ten sposób na 350 parafii uda³o mu siê za³o¿yæ a¿ ok. 300 kó³ Apostolstwa Modlitwy.
Najwiêksze jednak zas³ugi po³o¿y³ na polu misyjnym. Zakupi³ w Holandii, w miasteczku Steyl, do¶æ obszerny zajazd nad rzek± Moz±. Datê po¶wiêcenia tego¿ domu (8 IX 1875) werbi¶ci uwa¿aj± za swój pocz±tek (nazwa urzêdowa - Zgromadzenie S³owa Bo¿ego). W trzy lata potem dwaj pierwsi misjonarze: b³. Józef Freinademetz i o. Jan Anzer podjêli pracê misyjn± w Chinach. Jeszcze za swojego ¿ycia b³. Za³o¿yciel wys³a³ swoich synów duchownych równie¿ do: Argentyny, Brazylii, Chile, Japonii, Nowej Gwinei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Zapleczem dla tych¿e misji by³y nowe domy: w Rzymie, w Austrii i w Niemczech. Obecnie w 13 krajach Europy i w 30 okrêgach misyjnych pracuje 5319 werbistów w 158 placówkach. Prowadz± oni 4 uniwersytety i kilkana¶cie instytutów naukowych. W¶ród nich s³aw± ¶wiatow± cieszy siê instytut “Antropos”, po¶wiêcony studiom ludów pierwotnych.
B³ogos³awiony za³o¿y³ tak¿e zgromadzenie sióstr S³u¿ebnic Ducha ¦wiêtego od Wiecznej Adoracji. Przy ¶mierci Za³o¿yciela liczy³o ono 630 sióstr i nowicjuszek, obecnie w ¶wiecie jest ich ok. 4500.
S³uga Bo¿y opu¶ci³ ziemiê dla nieba w wieku 72 lat. Papie¿ Pawe³ VI wyniós³ go do chwa³y b³ogos³awionych 19 pa¼dziernika 1975, w “niedzielê misyjn±” Roku ¦wiêtego, jubileuszowego.
Do Polski przybyli werbi¶ci do Nysy w 1892 roku. Obecnie g³ówn± siedzibê maj± w Pieniê¿nie (woj. Elbl±g). W Polsce jest ich wraz z nowicjuszami - 327 (1978) i nale¿± do najbardziej prê¿nych i dynamicznych mêskich rodzin zakonnych. Sióstr werbistek jest w Polsce 120.

¦wiêci na ka¿dy dzieñ w opracowaniu ks. Wincentego Zaleskiego SDB