Rodzina Bogiem silna

11 listopada - ¦wiêto Niepodleg³o¶ci

Zami³owanie Polaków do ¶wiêtowania sta³o siê przys³owiowe. Podobno w ¿adnym kraju europejskim, a mo¿e i ¶wiecie nie ma tylu oficjalnych ¶wi±t, co w Polsce. Nie sprawdza³em tego, ale byæ mo¿e jest to prawd±. Nasuwa siê pytanie, czy potrafimy ¶wiadomie ¶wiêtowaæ.
Ostatnio kr±¿y stwierdzenie, ¿e nie potrafimy ¶wiêtowaæ w sposób radosny, stosowny do okoliczno¶ci. Byæ mo¿e wynika to z braku wiedzy dotycz±cej ¼róde³ danego ¶wiêta?
Szum informacyjny, który dociera do nas sprawia, ¿e jeste¶my zagubieni. Dzieñ codzienny dostarcza tylu wiadomo¶ci, ¿e czujemy siê jak w matni. Ró¿ne publikatory, te same fakty interpretuj± w krañcowo odmienny sposób. Dotychczasowe autorytety zmieniaj± opcje polityczne, dawnych sprzymierzeñców nazywamy frustratami i dewiantami. Stajemy siê ca³kowicie zagubieni. To co dla jednych jest ewidentnym z³em, dla drugich jest dobrem. Pseudo - patriotyczne postawy niektórych polityków, w miejscach u¶wiêconych krwi± naszych ¿o³nierzy, przynosz± nam ujmê.
Zbli¿a siê ¶wiêto 11-go Listopada - Dzieñ Niepodleg³o¶ci. Czy ta data co¶ nam mówi? Czy choæ przez chwilê zastanawiamy siê, co ona przypomina?... Byæ mo¿e traktujemy j± ca³kowicie obojêtnie lub z przymru¿eniem oka. Mo¿e tak, jak jeden z anonimowych przechodniów, który widz±c wychodz±cych z Ko¶cio³a w dniu 3-go Maja m³odych ludzi ze sztandarami stwierdzi³ "znowu siê wszystko odbywa jak za komuny". Pocz±tkowo by³em tymi s³owami zaskoczony, oburzony. Po chwili refleksji pomy¶la³em, ¿e w tym ironicznym stwierdzeniu jest du¿o prawdy. Przecie¿ ci m³odzi ludzi przyszli jako oficjalni przedstawiciele szkó³, bowiem otrzymali zaproszenie od organizatorów uroczysto¶ci. Wiêkszo¶æ uczestników to by³y delegacje instytucji publicznych, niestety bardzo ma³o by³o osób, które przysz³y z potrzeby serca. Czy powtórzy siê ta sytuacja 11-go Listopada, czy co¶ siê zmieni? Mo¿e warto siêgn±æ do wspó³czesnego podrêcznika historii naszego syna, córki czy wnuka i przypomnieæ sobie tê datê. Mo¿e zaproponujemy najbli¿szym udzia³ w tym dniu w uroczysto¶ciach w Ko¶ciele.
Wys³uchamy pe³nego g³êbi okoliczno¶ciowego kazania, które powinno zmusiæ nas do refleksji, a mo¿e po raz pierwszy wybierzemy siê do Ko¶cio³a, aby Bogu podziêkowaæ za dar niepodleg³o¶ci?... Zabierzemy ze sob± dzieci, wnuki. Mo¿e przy ¶wi±tecznym stole wspomnimy tê datê i postaæ Józefa Pi³sudskiego? U¶wiadomimy sobie i innym, ¿e ¶wiêto to by³o zakazane do 1989 roku. Ponownie wróci³o do kalendarza ¶wi±t od kilkunastu lat. Zadamy sobie pytanie: kim by³ Józef Pi³sudski? Dlaczego nale¿y pamiêtaæ o tym Cz³owieku - szanowanym przez starsze pokolenie. Mo¿e warto wybraæ siê którego¶ dnia do Krakowa na Wawel do Krypty pod Wie¿± Srebrnych Dzwonów i opowiedzieæ najm³odszemu pokoleniu, ¿e ten Wielki Cz³owiek po¶wiêci³ ¿ycie dla odzyskania przez Polskê niepodleg³o¶ci, ¿e by³ wiêziony w twierdzy magdeburskiej w Niemczech (Saksonia) i w dniu 10 listopada 1918 r. zwolniony z wiêzienia przyjecha³ do Warszawy. Rada Regencyjna bêd±ca namiastk± rz±du utworzona przez zaborców przekaza³a Józefowi Pi³sudskiemu w³adzê w³a¶nie 11-go Listopada.
Warto wspomnieæ o Romanie Dmowskim, który walczy³ o niepodleg³o¶æ Polski, przewodnicz±c delegacji polskiej na posiedzeniu paryskiej konferencji pokojowej w 1919 r. Wypada wspomnieæ równie¿ o Ignacym Janie Paderewskim - ¶wiatowej s³awy piani¶cie, kompozytorze oraz polityku, wielkim patriocie, który dzia³aj±c w Lidze Narodów korzystaj±c z talentu muzycznego, uroku osobistego przypomnia³ o Ojczyznie politykom decyduj±cym o wyznaczaniu nowych granic m.in. Polski, po zakoñczeniu I-szej wojny ¶wiatowej. Mo¿e warto otworzyæ encyklopediê i pokazaæ najm³odszym fotografiê tych trzech wielkich patriotów, aby m³ode pokolenie wiedzia³o jak wygl±dali, bo wielkim wstydem jest, ¿e ci zas³u¿eni dla odzyskania niepodleg³o¶ci Polski s± czêsto ca³kowicie anonimowi. Nie nale¿y oczywi¶cie zapominaæ, ¿e niektórzy z nich mieli pogl±dy polityczne czêsto odbiegaj±ce od obecnie przyjêtych zasad mi³o¶ci bli¼niego g³oszonych przez Papie¿a Polaka.
Mariusz ¦mietana